Kölcsey Ferenc Művelődési ház

Állandó rendezvényeink

2337 Délegyháza, Szabadság tér 1-3.
Tel/Fax: 06-24/212-005

Nyitva tartása
Hétfőtől-Péntekig: 7.00-20.00
Szombat-Vasárnap: rendezvénytől függően.

A Művelődési Ház múltja, jelene, jövője

A délegyházi Kölcsey Művelődési és Információs Központ Piróth István földbirtokos kúriája volt, 1902-ben épült.
Mivel az épület a legidősebb és legdíszesebb épülete volt a községnek, így a helyiek sokáig kastélynak nevezték.

Ezt bizonyítja az is, hogy az épületet határoló kis utcát Kastély-köznek nevezték.
Az államosítás után az épület tulajdonosa Délegyháza község lett.
Az első időkben több család lakása volt, majd óvoda, iskola, napközi-otthon, könyvtár és mozi is működött itt. 1952-től egyik részében posta és a községi tanács működött, míg a másik részében külön kialakított nagyterem adott helyet a művelődési és közösségi tevékenységnek.
A környező községek 1977-es összevonása után itt kapott helyet a közös kirendeltség, a szétválás után pedig 1990-tól a polgármesteri hivatal. 1995-ben ez utóbbi külön épületbe költözött.
A következő évben óriási felújítási munkába kezdtek, majd új helyiségekkel, megújult környezetben önálló közművelődési intézményt létesítettek, így egy közel 150 főt befogadó
nagyteremmel – amelyben színpad is található-, zeneszobával – melyet zenei órák mellett kiscsoportos foglalkozásokra is használnak, egy nagyobb klubhelyiséggel (melyben egy egész falat betöltő tükör van), pince- és irodahelyiséggel, valamint büfével, raktárral és mellékhelyiségekkel rendelkezett az épület.
2007-ben a KÖZKINCS PROGRAM támogatásával újabb nagy felújításon esett át az épület, melynek során megvalósult az összes külső nyílás-záró cseréje, a helyiségek tapétázása-festése és burkolatcseréje, és egy több mint 40 m2-es
terasszal bővült az épület.
Még ebben az évben felszabadult az a postának használt épületrész, melyben jelenleg is folyik a művelődési házhoz kapcsolódó
információs központ kialakítása.

Az intézmény tagintézményeként működik a Könyvtár és a Kézműves helyiség, amelyek egy közeli, de külön épületben találhatóak.
Ebben az épületben, - ami egyébként egy régi iskolaépület -, képzeljük el létrehozni a Délegyháza múltját bemutató
Helytörténeti gyűjteményt.

2008. február 7.

A Művelődési Ház tevékenységeinek formái

A Kölcsey Művelődési és Információs Központban több, rendszeresen működő klub, egyesület és csoport található:

• Ünnepek, gyűlések

A művelődési házban van a község legnagyobb befogadóképességű terme, amely helyszínéül szolgál a különböző társadalmi ünnepélyek, választási fórumok, különböző gyűlések lebonyolításának.

• Bálok, vacsorák

Az intézményben gyakran kerül sor a község intézményei (iskola, óvoda, stb.), szervezeti (Polgárőrség, Horgászegyesület, Mozgáskorlátozottak, Karate, stb.) által megrendezett bálok, vacsorák lebonyolítására.

• Bábszínház, színház

A művelődési ház színpada nagyon kicsi, ezért csak gyermekelőadások, bábelőadások szervezésére alkalmas. Évente három alkalommal matiné előadásokon vehetnek részt a kisgyerekek.
A felnőtteknek alkalomszerűen színházbuszt szervezünk budapesti előadások megtekintésére.

• Játszóházak, kézműves tábor

Minden nagyobb ünnep előtt játszóházat szervezünk a helyi kézműves pedagógusokkal, akik különféle technikákkal ismertetik meg a gyerekeket.
Egyhetes "Aranykéz" kézműves táborunkat IX. alkalommal fogjuk megrendezni idén a Nomád Camping csodálatos tóparti területén.

• Kiállítások

Önálló kiállító teremmel nem rendelkezik az intézmény, ezért ritkán adódik lehetőség hosszabb kiállítások megrendezésére.
A kiállításokat inkább nagyobb rendezvényeinkhez kötjük. Így a Délegyházi Napokon, Gyermeknapon, Anyák napján, Karácsonykor, nemzeti ünnepek alkalmával rendeztünk kiállításokat grafikák, festmények, fotók, gyermekrajzok, helytörténeti anyagok, csipkék, kerámiák, fafaragások, textilmunkák kiállításával.
A lakosok közreműködésével mackókiállítást és angyalkiállítást is rendeztünk a gyerekek nagy örömére.

• Irodalmi estek, író-olvasó találkozók

Vendégünk volt Nógrádi Gábor író és Hűvösvölgyi Ildikó.

• Kirándulások, utak szervezése

Kiállításokra, rendezvényekre (Pl. Virágkiállítás, Millenáris park Kiállítása, Legyen Ön is milliomos TV-felvétele, múzeumok, koncertek, stb.)

• Délegyházi Napok

1993 óta a község legnagyobb rendezvénye, hagyományőrző programsorozat, mely minden év június harmadik hétvégéjén kerül megrendezésre. Megmozgatja a falut, aktivitásra készteti az embereket a szervező munkában szereplőként, szponzorként vagy nézőként. A mára már háromnapossá bővült falunap minden korosztály számára kikapcsolódást nyújt. A kulturális, szórakoztató és sportrendezvények mellett kiállítások, kirakodóvásár, vidámpark és gasztronómiai különlegességek várják az érdeklődőket.

• Aprók tánca:

Népi játékok, néptáncalapozás 4-6 éves óvodások részére.

Az intézmény dolgozói

Foállásúak:

Intézményvezető: Szigetfu Olga
E-mail címe:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. | Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Könyvtáros: Bulyákiné Éberth Anna

Technikai kisegítő: Toldiné H. Katalin