Délegyháza

Önkormányzat

Felhívás szabálytalan csapadékvíz-elvezetés megszüntetésére

Felhívás szabálytalan csapadékvíz-elvezetés megszüntetésére

 

Tisztelt Lakosság!

Településünkön évek óta visszatérő problémát jelent a csapadékvíz-elvezetés kérdése. Ez nemcsak a még szilárd burkolat nélküli utcákban, hanem az aszfaltburkolattal rendelkező és a külterületi ingatlanokon is gondokat okoz. Az Önkormányzat mint közútkezelő a pénzügyi forrásainak függvényében a legsürgetőbb anomáliákat orvosolja, de a problémának az utak vonalvezetése, dőlésszöge, a terepviszonyok mellett nagyon sok helyen az az oka, hogy a magáningatlanokról a leesett eső vagy az olvadó hó vizét kivezetik a közterületre. Ez azonban – engedély nélkül – jogszabálysértő.

A hatályos jogszabályok szerint a telek, a terület csapadékvíz-elvezetését úgy kell kialakítani, hogy a víz a terepen és az építményekben, továbbá a szomszédos telkeken és építményekben, valamint a közterületen kárt (átázást, kimosást, korróziót, stb.) ne okozzon, és a rendeltetésszerű használatot ne akadályozza.

 

 

A 280/2024.(IX.30.) Kormányrendelet az alábbiak szerint rendelkezik:

 

„67.§ (1) A csapadékvizet a telken belül meg kell tartani. A vízvisszatartás, öntözés és egyéb hasznosítás érdekében a csapadékvizet a telek zöldfelületén el kell szivárogtatni vagy a telek egyéb területén tárolni szükséges olyan mértékben és módon, hogy ez a telek és a szomszédos telkek, továbbá az építmények állékonyságát és rendeltetésszerű használatát ne veszélyeztesse. A telekről csak a nem hasznosítható, nem elszivárogtatható és nem tárolható csapadékvíz vezethető el. A vízvisszatartás módjáról és mértékéről a helyi építési szabályzat rendelkezhet.”

 

„(3) A telekről csapadékvizet a közterületi nyílt vízelvezető árokba csak zártszelvényű vezetékben és az utcai járdaszint alatt szabad kivezetni. Amennyiben a vízelvezető árok a közút tartozéka, úgy abba a környezetéből – a telkekről – csapadékvíz bevezetése csak az út kezelőjének hozzájárulásával történhet.”

 

A csapadékvíz közterületre történő kivezetését kerülni kell, mivel a közutat, vagy annak padkáját, a járdát feláztatja, alámossa, és ezáltal károsodáshoz vezethet, a téli időszakban pedig a csúszásveszélyt is jelentősen megnöveli.

 

A vízelvezető árokba, vízelvezető csatornába vagy más vízelvezető létesítménybe a vizeket bevezetni tehát csak a közút kezelőjének hozzájárulásával szabad. A hozzájárulás nélküli vagy az abban foglaltaktól eltérő vízbevezetés esetén a hatóság az igénybe vevőt az eredeti állapot helyreállítására, a hozzájárulásban előírt feltételek betartására, illetve a közút állagának védelme és a forgalom biztonsága érdekében szükséges intézkedések megtételére kötelezheti, továbbá ezek eredménytelensége esetén a jogellenes helyzetet az ingatlantulajdonos költségén megszünteti.

 

A csapadékvíz a telken belül elszivárogtatható, ha ez a telek és a szomszédos telkek, továbbá az építmények állékonyságát és rendeltetésszerű használatát nem veszélyezteti, vagyis nem okozhat bennük kárt. Ez a legtöbb esetben megoldható azzal, hogy az ereszcsatornák kifolyóiból a vizet az épületektől pár méterre elvezetik a telken belül.

 

További visszatérő probléma, hogy a csapadékvizet szennyvízelvezető műbe (csatorna, akna) vezetik bele, vagy pont a szennyvizet vezetik bele a csapadékvíz-elvezetőkbe, illetőleg a tavakba. Mind a két eset szigorúan tilos. A szennyvízhálózatot a csapadék jelentősen túlterheli, és egyrészről meghibásodásokat okozhat, másrészről a tisztítóba bejutva jelentős költségnövekedést is okoz.

 

Ha ilyenre mégis sor kerül, és azt a gyakorlatot a felhasználó a víziközmű-szolgáltató felszólítása ellenére tovább folytatja, a víziközmű-szolgáltató a jogellenes állapotot a felhasználó költségére megszüntetheti. A szennyvízelvezető törzshálózatba jogellenesen bevezetett csapadékvíz mennyisége után a víziközmű-szolgáltató üzletszabályzatában meghatározott pótdíjat számolhat fel.

 

A fentiekre hivatkozva ezúton is kérünk mindenkit, hogy a közterületre történő csapadékvíz-kivezetéseket, vagy a csapadékvíznek a szennyvízcsatornába való bevezetését minél hamarabb, de legkésőbb 2025. március 31-ig megszüntetni szíveskedjenek. Ha ezen időpontot követően kollégáink, a közterület-felügyelő vagy a víziközmű-szolgáltató ilyet észlel, akkor a jogszabályokban meghatározott eljárásokat leszünk kénytelenek lefolytatni a jogellenes állapot megszüntetése érdekében, a fent leírtak szerint.

 

Közreműködésüket ezúton is köszönjük!

 

                                                                                                dr. Molnár Zsuzsanna

 

                                                                                                             jegyző

 

           

 

 

 

Széchenyi Terv Plusz logó

Keresés

Bejelentkezés

A regisztrációval Ön elfogadja a regisztrált felhasználókra vonatkozó szabályokat, melyet a Fórum oldal, Szabályzat fülre klikkelve olvashat el.

Közadattár

ISO 14001

Környezetvédelem

Délegyháza környezetvédelmi programja

Copyright © 2013. All Rights Reserved.